Május 31-én jelentette be Orbán Viktor, hogy megszületett a megállapodás Brüsszelben, amelynek értelmében Magyarország mentesült az olajembargó alól. Az ülésen az Európai Bizottság azon javaslatát sikerült visszaverni, amely betiltotta volna az Oroszországból származó olaj használatát Magyarországon.
A kormányfő szerint kibírhatatlan terheket rótt volna a magyar gazdaságra, ha drágább olajjal kellett volna azt működtetni. Míg a magyar kormány Brüsszelben érvényesítette a magyar lakosság érdekeit, addig Európa szinten drasztikus lakossági energiaáremelésekkel szembesülnek a fogyasztók. Folyamatos energiaár-emelések sújtják az európai háztartásokat. Az Egyesült Királyságban a 2021. októberi emelés óta alig telt el néhány hónap, április 1-től mégis 54 százalékkal növekedtek a háztartások energiaárai a szigetországban.
Sokan már télen sem tudták a megszokott módon felfűteni otthonaikat, mások pedig azon igyekeznek spórolni, hogy minél egyszerűbb, gyorsabb ételeket készítsenek, azért, hogy kevesebb ideig használják a tűzhelyet. Úgy tűnik nincs megállás, már májusban nyilvánosságra került, hogy októberre újabb 40 százalékos emelés várható. Ilyen híreket hallva a szigetország lakossága nyáron sem aludhat nyugodtan, a napról napra közeledő tél súlyos problémákat tartogat. Simon Francis, az End Fuel Poverty Coalition nevében úgy nyilatkozott a CNN-nek, hogy az energiaárak növekedése következtében kialakuló megélhetési válság közel 8 millió otthont veszélyeztet, ezek közül 1,7 millió háztartás kerülhet az ellehetetlenülés szélére.
Nem jobb a helyzet az Európai Unió tagállamaiban sem. A német Szövetségi Statisztikai Hivatal jelentése szerint Németországban 2022 februárjában 2021 februárjához képest 129,5 százalékkal került többe a behozott energia, 68 százalékkal a Németországban előállított energia, és 22,5 százalékkal a háztartások által felhasznált energia. Az orosz földgáz és kőolaj import 2022 januárjában 54,2 százalékkal került többe az előző év azonos időszakához képest. Az olasz ARERA energiaszabályozó hatóság 55%-kal emelte az áram árát, és 42%-kal a gázárat 2022 első negyedévében.
Év elején arról lehetett olvasni, hogy a svéd kormány a nagyrészt elektromos fűtési rendszerre berendezkedett svéd háztartások megsegítésére kénytelen volt 6 milliárd svéd koronát (akkori árfolyamon 208 milliárd forint) elkülöníteni. A kemény telek jellemezte Svédországban a nagykereskedelmi árak decemberben közel ötször magasabbak voltak, mint 2020 azonos hónapjában. Ausztria Salzburg tartományában egy február 25-i bejelentést követően április 1-jétől 57 százalékkal emelkedett a magánfogyasztók villamosenergia-díja. Az Eurostat év eleji jelentése szerint a tagállamok közül Belgiumban és Hollandiában regisztrálták a legmagasabb energiainflációt 2022 januárjában, Belgiumban 67 százalékost, Hollandiában 58 százalékost. Ezt követi 43 százalékkal Litvánia, 41 százalékkal Észtország és 40 százalékkal Görögország.
Ehhez képest a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elemzése szerint januárban és áprilisban is első helyet ért el Magyarország az árversenyben. Januárban Magyarországon bizonyult a legolcsóbbnak az áram az EU-ban, áprilisban Budapesten a lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia átlagára a vizsgált fővárosok listájában a második legkedvezőbb, úgy, hogy a magyar fogyasztók több mint 60 százalékkal fizettek kevesebbet az áramért az uniós átlagnál. Ezzel szemben az év első hónapjának áraihoz viszonyítva Bécsben 53 százalékkal, Koppenhágában 15 százalékkal, Londonban 39 százalékkal és Amszterdamban is 51 százalékkal növekedett a lakossági villamos energia ára.
Áprilisban Budapesten volt a földgáz lakossági átlagára a felmérésben szereplő fővárosok között a legalacsonyabb. A vizsgált uniós tagállamok fővárosaiban a lakosság által fizetendő földgázárak átlaga áprilisban négy és félszerese volt a magyarénak. Ezzel szemben az év első hónapjának áraihoz viszonyítva Londonban csaknem 90 százalékkal, Bécsben 40 százalékkal, Rómában közel 15 százalékkal növekedett a lakossági földgáz ára. A magyar kormány azon dolgozik, hogy az elszabaduló világpiaci energiaárak és baljós tendenciák ellenére megvédje a magyar lakosságot a brutális plusz terhektől és fenntartsa a rezsicsökkentést.