Budapest 1944 decembere és 1945 februárja közötti ostromának történetében a Budai Várnegyed ostroma az egyik legtragikusabb esemény. A budapesti német sereg utolsó kétségbeesett akciója az 1945. február 11-13. között történt kitörési kísérlet volt, melyben katonák és ismeretlen számú civil is részt vett. A három hónapig tartó összecsapások eredményeképpen Budapest romhalmazzá vált, és több százezer ember hunyt el.
Az I. kerületi Várnegyedben található Sziklakórház Múzeum állandó kiállítása az 1944-45 alatt ostromlott Budapestet idézi meg, bemutatva a háború brutalitását és az embermentés, az orvosi ellátás kihívásait. Ez az itt kiállított, elképzelt szétbombázott padlástér számos katonai relikviával szemlélteti a főváros körül pusztító harcok hevességét.
A kiállításon keresztül nem csak a harcok katonai veszteségeire, de a civil lakosság áldozataira is fel szeretnék hívni a figyelmet. A vári labirintus rendszerébe épített kórháznak történelmi szerepe volt a II. világháború eseményeiben, Budapest ostromában és a kitörési kísérletben is.
Az érdekes kiállításon kívül egy hiánypótló könyv is foglalkozik e szomorú történelmi eseménnyel, címe, Budapest ostromának legendái (1944-1945).
A könyv bevezető ismertetőjében úgy fogalmaz: „A főváros pusztulása a II. világháborús magyarországi harcok egyik olyan kiemelkedő negatív eseménye, amely mély nyomokat hagyott a túlélők emlékezetében is, egyben a magyar történelmi mementóban is. A közvélemény, a történészek és a politikusok vitái pedig máig nem jutottak nyugvópontra az ostrom egyes eseményeinek megítélésében“ – olvashatjuk Mihályi Balázs könyvének, a Budapest ostromának legendái (1944-1945) fülszövegében. Ez a kötet a források bemutatásán keresztül, oknyomozó módszerekkel, lépésről-lépésre ismerteti a vitatott történetek hátterét.
Mihályi Balázs vezetésével az olvasó egy történelmi krimi nyomozásában vehet részt, sorra bontakoznak ki a szemünk előtt az akkori történések és az abban szerepet játszó emberek alakjai. A szerző lényegre tapintó kérdéseket tesz fel, a választ pedig korrekten meghagyja az olvasóknak. Mihályi Balázs könyve kapható a Magyar Menedék Könyvesházban.
A Budavári Önkormányzat is megemlékezik e történelmi eseményről február 10-12 között a Kapisztrán téren. Az eseménysorozat idén is a budai I., II. és XII. kerületi önkormányzatok együttműködésében valósul meg. Az „Ostrom78“ elnevezésű idei programokról az I. kerületi önkormányzat közösségi oldalán és a hivatalos kerületi budavar.hu weboldalon is tájékozódhatnak.
Kép forrása: mek.oszk.hu