Két budai polgár kezdeményezésére indult útjára a Budai Polgári Szalonban a mára népszerű „Kutyával a városban” képzéssorozat. Szabó Ágnes Tímea és egyik kutyás barátja, Zsófi azt látta, egyre több a hozzá nem értő gazda, ezáltal pedig az önhibáján kívül neveletlen kutya a kerületben, ami sok konfliktushoz vezetett. Megkeresték az önkormányzatot az együttműködés reményében. Felajánlották, hogy kifizetik, csak biztosítsanak egy megfelelő helyszínt a programhoz és jöjjön el egy szakember, aki segít az elharapózó helyzeten. A hangjukat végül nem ők, hanem Fazekas Csilla, a Budai Polgári Közösség elnöke hallotta meg, aki felkarolta az ötletet. Azóta több képzés lezajlott a Tabánban, a Vérmezőn és a Szalonban, amire egyre többen mennek.
Pórázzal vagy póráz nélkül?
A pórázzal és póráz nélkül sétáltatás megosztó témaköre okozza a legkiélezettebb konfliktusokat, mert sokan úgy gondolják, a pórázzal csak kínozzák az állatot, pedig ez nem így van. Emellett az elkerített futtatóktól is sokan idegenkednek. A törvény egyértelműen fogalmaz a pórázhasználat szabályairól, amik a korábban gyakori balesetek elkerülését szolgálják; például, hogy gyerekre vagy egy másik kutyára támadjon egy szabadon eresztett jószág. Több esetben vezetett súlyos sérüléshez, vagy az eb halálához az, hogy póráz nélkül sétáltattak mondjuk a Tóth Árpád sétányon, ahonnan aztán a mélybe zuhant az állat.
Elégedettek a képzés hatásaival
A képzés hatására a kerületben kutyával vagy kutya nélkül sétálva azt láthatjuk, ma már sokkal inkább megfogják a kutyát, ha jön egy rolleres, biciklis, esetleg egy fehér botos gyengénlátó. A szülők is sokkal tudatosabbak és jobban odafigyelnek arra, hogy nem küldik le a kisgyereket egy nagytestű kutyával sétálni. Angyal Zsolt, az Akela Kutyaiskola kiképzője abban is segít, hogy az állattartás iránt érdeklődők személyiségüknek, habitusuknak megfelelő kutyát válasszanak, ne pedig kinézet vagy trendek alapján döntsenek.
Együtt tanul Héla kutyus és gazdája, Ágnes
Héla, a 9 éves schnauzer keverék 3 hónapos korában került gazdájához az Illatos úti gyepmesteri telepről. Héla gazdája első kutyáját 1990-ben, 8 évesen kapta, azóta tart a szerelem. Édesapja jugoszláv farkasölők (Sarplaninac) tenyésztésével foglalkozott, mégis sokéves tapasztalattal is azt mondja, nagyon sok újat tanul Angyal Zsolttól a képzésen, ahol szorgalmasan jegyzetel. Hitvallása, hogy hiába tenyésztő valaki vagy sajátította el az állatokkal való bánásmódot egy tenyésztőtől, sosem késő új ismereteket szerezni, főleg, hogy a világ folyamatosan változik. Nagyon örülne, ha a képzés eljutna a kerületi iskolákba, a fiatal, fogékony generációhoz is.