Októbertől látogatható a BTM Kiscelli Múzeum VAU! A fővárosi kutyatartás kultúrtörténete című kiállítása, amely bemutatja, hogyan alakult ki Budapesten és Magyarországon a vakvezető kutya-kiképzés. A tárlat áttekinti a hatóságok korabeli viszonyulását a nagyvárosi kutyatartáshoz. A 19-20. század ismert művészeinek, politikusainak, színészeinek kedvenceit is közelebbről megismerheti, aki ellátogat a Sziklapincébe.
Balla Loránd és Molnár Álmos kurátorok saját kollekciói mellett helyet kapnak itt a közösségi platformok segítségével összegyűjtött anyagok is, hiszen bárki felajánlhatta saját kutyás fotóit. Megtalálhatóak a tárgyak és képek között a magángyűjtők, régiségboltok és társmúzeumok anyagai is. A szervezőknek a kutyatartással kapcsolatos tárgyak, műalkotások, fotók, plakátok, kabarészkeccsek, rajz- és játékfilmrészletek, installációk és a szemléltető eszközök legkülönfélébb típusait sikerült így összegyűjteniük.
Az ember és a kutya egymással való viszonyát bemutató tárlaton a honfoglaló magyaroktól követhetőek végig a magyar történelem főbb kutyás vonatkozásai.
„A honfoglaló magyarok magukkal hozták a pulit, a középkori magyar arisztokrácia pedig a vizsla társaságában vadászott. A 19. századi magyarországi polgárság átvette a nemesség szokásait és a vidéki kastélyokból, kúriákból bevitte a kutyát a városba lakótársának. A városi polgár társállata lett, emellett a kutya segítségére szolgált a külvárosi lakás földszintes és udvaros házának őrzésére. A különböző kutyafajták a városi nők divatkellékeiként is gyakran jelen voltak. Az ország központjává váló Pest-Budán különösképpen elterjedt volt a háziállatok tartása, szinte minden második-harmadik háztartásban tartottak egy-egy háziállatot. A 19. század közepén, Pesten 20.000 kutyát tartottak nyilván, napjainkban kb. 350.000-re tehető a kutyák és 200.000 a macskák száma Budapesten, azaz a lakosság negyede tart valamilyen háziállatot.
A kedvtelésből tartott ebeken kívül találkozunk a városban számos dolgozókutyával is. Nagy segítség a gazdáik számára a vakvezető-, a különféle gyerek és felnőtt terápiás kutyák, valamint a rendőrség és a katasztrófavédelem munkakutyái. A kutyák szocializációja és az emberrel való kommunikáció fejlesztésére számos kutyaiskola működik Budapesten, amelyek több technikát és módszert alkalmaznak a négylábúak specializált kiképzésére” – olvasható a beharangozó a Kiscelli Múzeum honlapján. A Facebookon külön oldalon is követhetőek a tárlatvezetések és az aktualitások: https://www.facebook.com/vau.kiscellimuzeum/
A kiállítás természetesen kutyával is látogatható. Az érdeklődőket egyedül arra kérik, látogatásuk során legyenek figyelemmel arra, hogy a helyszín kizárólag lépcsőn megközelíthető.
A múzeum további időszaki és állandó kiállításainak látogatása jelenleg csak kutya nélkül lehetséges.
A legközelebbi tárlatvezetés időpontja: január 15., 11-13 óra. A Sziklapince adottságai miatt a tárlatvezetés létszámát 20 főben határozták meg.
Teljes árú jegy: 3000 Ft
Diák, nyugdíjas: 2000 Ft
Azok részére, akiknek ingyenes látogatásra feljogosító kártyájuk van, a tárlatvezetésen való részvétel díja: 1000 Ft
Kép forrása: BTM Kiscelli Múzeum