Nagykoalíciós megegyezés vetett véget V. Naszályi Márta politikai ámokfutásának. Böröcz László mondott részleteket az Egykernek.
– Az önkormányzat végül megszavazta a kerületiek fűtéstámogatását, de nem úgy és nem azt, amit a Fidesz előterjesztett. Mit jelent ez pontosan?
– Az eredeti, a Fidesz által benyújtott javaslatot törvényességi kifogásra hivatkozva nem engedték tárgyalni. Ez után V. Naszályi Márta saját javaslatot nyújtott be, ami megszólalásig hasonlított a mi javaslatunkhoz – azzal a lényeges különbséggel, hogy így jóval kevesebben lettek jogosultak a fűtéstámogatásra. Egy kiskaput kihasználva úgy terjesztette be a baloldali városvezetés ezt a javaslatot, hogy fideszes módosító javaslatokat ne lehessen tárgyalni. Végül a fűtéstámogatás gyors bevezetéséért a Fidesz-Kdnp képviselői megszavazták az előterjesztést, hiszen ez az első kerületiek érdeke.
– Azzal, hogy a módosított fűtéstámogatást szavaztak meg, mennyivel szűkült a támogatottak
köre?
– A polgármester asszony javaslata alapján az alanyi jogon járó fűtéstámogatás egy főre eső jövedelemhatára 156 ezer forint a többszemélyes háztartásban élők és 128 ezer forint az egyedülállók esetében. Az eredeti javaslat alapján ez a határ 256 ezer forint és 228 ezer forint lett volna. Az eredeti javaslat szerinti jövedelemhatárok esetében további feltételekhez köti azt a támogatást.
– Korábban is előfordult már, hogy elkaszáltak egy fideszes javaslatot, majd sajátjukként terjesztették az be a testületnek?
– Igen, legutóbb ugyanez történt a Fővárosi Közgyűlésben. A lakók kérésére kezdeményeztük a gellérthegyi parkolási rend módosítását a Fidesz frakcióján keresztül. Akkor Karácsony Gergely és V. Naszályi Márta leszavazták a napirendre vételt és egy ugyanolyan tartalmú, saját előterjesztést adtak be az ülés előtt pár órával.
– Ez picit trójai faló taktikának tűnik. A jövőben milyen fontos ügyben tesz javaslatot az első kerületi Fidesz a testületben?
– November 10-én sikerült elérni, hogy részben visszaállhat a testület törvényes működése. Nem meglepő, hogy a jobb- és baloldali képviselők közös előterjesztése alapján törölték a Szervezeti és Működési Szabályzat azon pontjának, amely alapján a polgármester a jegyző segítségével akadályozta a képviselőket alkotmányos jogaik gyakorlásában. V. Naszályi Márta nem merte tovább feszíteni a húrt, hiszen nemcsak a baloldali képviselők tartották elfogadhatatlannak vezetési módszereit, hanem törvényességi eljárás is indult ellene a Kormányhivatal részéről.
– Meddig tartható fenn ez a fogd meg, ereszd meg taktika? Hogyan tud így hatékony lenni a képviselő-testület munkája?
– A polgármester asszony úgy próbálta megtartani saját hatalmát, hogy ellehetetleníti a vele szemben álló képviselők és a testület működését. Nem véletlen, hogy egységfront alakult ki a jobb- és a baloldal között a polgármesterrel szemben. Ilyet más kerületben még nem láthattunk. Ezek után bízom benne, hogy V. Naszályi Márta is belátja: fontosabb a kerületiek érdeke, mint a hatalmat törvénytelenül fenntartani. Mi mindig nyitottak leszünk az értelmes párbeszédre.