Egyre több rovar lesz engedélyezett új élelmiszerként is. Az Európai Unió (EU) a közelmúltban újabb rovarfélék bevezetését engedélyezte a tagállamok élelmiszerpiacaira. Emiatt és a magyar vásárlók pontos tájékoztatása érdekében az Agrárminisztérium (AM), most módosítja az élelmiszerek jelölési rendeletét, hogy a rovarfehérjéket tartalmazó termékek jól megkülönböztethetők és elkülöníthetők legyenek a boltok polcain – jelentette be közleményében Nagy István agrárminiszter.
A magyar agrártárca vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy itthon is veszélybe kerülhetnek a hagyományos táplálkozási szokások, az Európai Unió (EU) ugyanis egyre több rovarfaj esetében ad engedélyt az étkezési céllal történő árusításra.
Az Európai Bizottság döntése alapján a házi tücsökkel együtt immár már négy olyan rovarfajta van, amely a kereskedelmi forgalomban élelmiszerként, és élelmiszer-összetevőként jelenhet meg az Európai Unióban.
A fogyasztók hiteles és pontos tájékoztatása érdekében az Agrárminisztérium módosítja az élelmiszerek jelölési rendeletét. Így a rovarfehérjéket tartalmazó termékek jól megkülönböztethetők és elkülöníthetők lesznek a magyar boltok polcain. A szigorítás értelmében az összetevőket a csomagoláson jól látható helyen kell majd feltüntetni. Ezeket a termékeket pedig elkülönítve, külön polcon kell majd elhelyezni az üzletekben.
„A magyar gazdák szorgalmának és kitartásának köszönhetően rengeteg kiváló minőségű alapanyaggal, friss, egészséges és jó minőségű élelmiszerrel rendelkezik hazánk, ezért nem szorulunk rá a kukacevésre. Fontos, hogy gasztronómiai hagyományainkat megőrizzük, és ne hagyjuk, hogy megváltoztassák étkezési szokásainkat” – fogalmazott hivatalos közleményében az agrárminiszter.
Az Európai Unió nemrég engedélyezte az élelmiszergyártók számára, hogy az Acheta Domesticus, vagyis a tücsök részben zsírtalanított porát bevezessék az EU élelmiszerpiacára – írta meg a Metropol. Eszerint 2023. január 24-től az élelmiszergyártók a (rovar) port számos élelmiszer előállításához használhatják fel, beleértve a pizzát, tészta alapú termékeket, dióféléket, olajos magvakat, csokoládékat, rágcsálnivalókat, szószokat, húskészítményeket és leveseket. A kenyér, zsemle és kekszfélék, burgonyatermékek, gabonaszeleteket sem maradnak ki a sorból, ráadásul a sörgyártók is használhatják. Az engedély az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) tudományos véleményének nyomán született.
A házi tücsök viszont közel sem az egyedüli aminek felhasználását engedélyezte az Európai Unió. Idén január 6-án az EU Bizottsága jóváhagyta az Alphitobius diaperinus lárvák, más néven kisebb lisztféreg fagyasztott, paszta, szárított és porított formáinak élelmiszerpiacra való bevezetését is. Az EFSA biztonságosnak találta a kisebb lisztféreg lárváinak porát, amit étrend-kiegészítőként is felhasználhatnak mostantól az Európai Unióban az élelmiszerekben és a takarmányokban is.
A közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) lárvája már tavaly felkerült az új élelmiszerek listájára fagyasztott, szárított és por formában, a szintén szárított és por formában lévő Locusta migratoria (keleti vándorsáska) pedig már 2021 óta szerepel az Európai Unió engedélyezett úgynevezett „új élelmiszerek“ listáján.
Ezek alapján csak azt tanácsolhatjuk olvasóinknak, hogy mindenképpen olvassák el az élelmiszereken feltüntetett apró betűs részeket, már ami fel van tüntetve.