A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapját az Országgyűlés 2000-ben elfogadott határozata rendelte el. Ennek értelmében minden év február 25-én megemlékeznek a kommunizmus áldozatairól, ugyanis ezen a napon tartóztatták le, majd hurcolták a Szovjetunióba Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947-ben a kommunistákkal szembeni kiállása miatt. Az első megemlékezésre 2001-ben került sor.
A megemlékezések idén már egy nappal korábban, február 24-én elkezdődtek. Ekkor koszorúzták meg ugyanis a budapesti Málenkij Robot Emlékhelyet.
Rétvári Bence államtitkár, aki részt vett a Málenkij Robor Emlékhelynél tartott koszorúzáson, kiemelte: a rendszerváltáskor nem történt meg elszámoltatás, és azok a személyek, akik kiszolgálói voltak a kommunista rendszernek, a mai napig aktív tagjai a közéletnek. Az ötágú vörös csillag szimbóluma alatt csaknem százmillió ember vesztette életét világszerte.
Szombaton további megemlékezésekre került sor, ennek keretében átadták a Hit pajzsa díjat is, amit az Ortutay Elemér görögkatolikus pap emlékét őrző beregszászi Ortutay Elemér Görögkatolikus Központ és Pavlics István, a Szombathelyi Egyházmegye papja, nyugalmazott jánosházi plébános kapott idén.
A Terror Háza Múzeumban sem maradhatott el a megemlékezés: Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója és Áder János volt köztársasági elnök is mécseseket gyújtott a Hősök Falánál.
A Nemzeti Vértanúk Emlékművénél Kövér László, az Országgyűlés elnöke koszorúzott a kommunizmus áldozatainak emléknapján.
Kövér László a Kovács Béla-szobornál elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy a 20. században a magyar államot két alkalommal is túszul ejtette a kommunizmus. Először 1919-ben 133 napra, másodszor 1947-ben, több mint negyven évre.
Mindkét alkalommal külföldről pénzelt, szellemi és fizikai erőszakkal támadó, idegen érdekeket szolgáló ügynökhálózatok voltak a magyarországi kommunizmus szálláscsinálói – tette hozzá.
Kövér László szerint a nyugati világban napjainkban elharapódzó megdöbbentő keresztényellenesség, az alapvető biológiai, gazdasági és kulturális tényeket tagadó, valóságidegen ideológiák tobzódása, az egyre nyíltabb magántulajdon-ellenesség vagy éppen a politikai terrorcsoportok megjelenése nem más, mint a kommunista eszme és gyakorlat visszatérési kísérlete.