A Vízkereszt, epifánia vagy háromkirályok egyike a legősibb keresztény ünnepeknek, ami Jézus Krisztus megjelenésének és kinyilvánulásának a következő eseményeit köti össze: a napkeleti bölcsek imádását, Jézus megkeresztelkedését a Jordán folyóban, és Jézus első csodáját, a víz borrá változtatását a kánai menyegzőn.
A Magyar Kurír az alábbiak szerint foglalja össze az ünnep lényegét: a II. Vatikáni Zsinat óta a Katolikus Egyház január 6-án a napkeleti bölcsek látogatását ünnepli vízszenteléssel egybekötve; Jézus megkeresztelkedésének ünnepe a következő vasárnapra esik. A kánai menyegzőről, amelyen Jézus első csodáját vitte végbe a vizet borrá változtatva, egy közbeeső hétköznapon emlékezik meg az Egyház.
Természetesen nem csak az egyházi liturgiában jelenik meg a január 6-i dátum kiemelt eseményként, de a népszokásokban is nyomon követhető. A magyarság körében is kialakultak ilyen szokások. A paraszti kultúrában szokás volt hazavinni a szentelt vizet, aminek gyógyító hatást tulajdonítottak. Ezzel itatták aztán az állatokat is, remélve, hogy az év folyamán elkerülik őket a betegségek. Hasonlóképp az emberek is magukra locsolták, betegségek vagy rontás ellen, illetve szokás volt a ház földjét, a házat, ólakat és a bölcsőt is meglocsolni vele.
A 16. századtól megjelent az ún. csillagének éneklés is a szokások között. A csillagozás vagy háromkirályjárás a napkeleti bölcsek látogatását szimbolizálta; a három alakot csak gyerekek személyesíthették meg. A kellékként használt csillag a három királynak mutatta az utat Betlehembe.
Ezen a napon a 15. századtól tartanak házszenteléseket. A szertartás során a pap az újonnan megáldott szenteltvízzel meghinti a lakásokat, házakat és megáldja a benne lakókat, dolgozókat. Szokás szerint ekkor az ajtófélfára felírják az évszámot és a latin áldásformula kezdőbetűit: CMB, ami latinul annyit jelen: Christus mansionem benedicat (Krisztus áldja meg e házat).
Hagyományosan ekkor kezdődik a húshagyó keddig tartó farsangi időszak is. Amit viszont a mai kor embere is tart, hogy a mai napon szedik le hagyományosan a karácsonyi fenyőkről a díszeket.