A bölcselet szobrásza címmel emlékezik a 2022-ben száz éve született, elsősorban a Filozófiai kert című szoborcsoportjáról ismert Wagner Nándor szobrászra a Műcsarnok. A kiállítás még február 5-ig tekinthető meg.
Wagner Nándor szobrász nevéhez több I. kerületi szoborkompozíció is fűződik: ő alkotta a Gellérthegyen a világ meghatározó filozófusait és vallásalapítóit ábrázoló szoborkompozíciót, illetve a Bécsi kapunál található Földanya című gömbszobrot is.
A Gellérthegyi Víztározó tetején található ez a filozofikus indíttatású szoborcsoport, aminek környéke a fővárosi fiatalok kedvenc, zöld találkahelye a tavaszi-nyári időszakban.
Most nagyszabású centenáriumi kiállítással emlékezik a Filozófusok kertje megálmodójára a Műcsarnok.
Wagner Nándor különös életműve három korszakra tagolódik és három országhoz – Magyarországhoz, Svédországhoz és Japánhoz – kötődik, így élete során háromszor indította újra művészeti karrierjét.
A szobrászművész 1956-ban emigrált Svédországba, ahol karrierje kiteljesedett, az itt töltött időszak jelentőségét számos külhoni köztéri szobra jelzi.
Wagner Nándor legismertebb alkotása Magyarországon, Budapesten a Gellérthegyen 2011-ben felavatott, meditációra hívó szoborcsoport, a Filozófiai kert, amely „egymás jobb megértésének” jegyében fogant. Az egyistenhitű vallásalapítók megformázásával az alkotó ezen alkotásával is arra kereste a választ, ami az embereket összeköti.
A műcsarnoki kiállítás középpontjába állított, legkorszerűbb technológiával, 3D nyomtatóval készült szobormásolatok most is együttgondolkodásra buzdítanak. A Fazakas Réka kurátor által rendezett kiállítás 2023. február 5-ig látogatható.
Kép forrása: mucsarnok.hu