Folyamatban van az egykori József főhercegi palota építése. Jól látható – a Krisztinavárosból és a Tabánból is – a leendő ötemeletes épület helye, amit már most magas építési daruk jeleznek. A palotát a Nemzeti Hauszmann Program (NHP) keretében építik újjá, a Várkapitányság megbízásából. A palota épülete vegyesen lát majd el kulturális, turisztikai és irodai funkciókat.
Az épület az 1945-ös ostrom idején súlyos, de nem végzetes sérüléseket szenvedett, megmenthető lett volna. Rekonstrukciója helyett 1951-ben munkásszállót alakítottak ki benne, ezután elhanyagolták, végül 1968-ban felrobbantották, majd elbontották. Tavaly indult el a rekonstrukciós építkezés.
A Teleki-palota átalakításával jött létre annak idején József főherceg palotája. Az 1789-ben befejezett klasszicista Teleki-bérpalota 1892-ben került József Károly Lajos főherceg tulajdonába, aki historizáló stílusban alakíttatta át.
Az anno átépített palota névadója és egykori tulajdonosa, a Magyar Királyi Honvédség egykori főparancsnoka, Habsburg-Lotaringiai József Károly főherceg – aki rendkívül népszerű volt a korabeli Magyarországon –, a korábbi, XVIII. század végén épült ún. Teleki-palotát 1902-ben Korb Flóris és Giergl Kálmán századfordulós építészek tervei alapján historizáló stílusban építtette át a Szent György téren. Az épület a Szent György tér nyugati, Krisztinavárosra néző oldalán állt, szemközt a Sándor-palotával.
„Habsburg-Lotaringiai József Károly főherceg népszerűsége a korabeli Magyarországon nem volt véletlen, hiszen kiváló katonai vezető volt, de emellett számos társadalmi ügyben is aktív szerepet vállalt, és fontosnak tartotta a magyar sport, kultúra és tudomány felvirágoztatását. Több birtoka, gyára, üzeme volt Magyarországon, egy időben a Margit-szigetet is birtokolta. Közéleti és tudományos munkát is végzett, például összeállította az első magyar-cigány szótárt” – írja az NHP bejegyzésében.
Az építész Korb Flóris 14 éven át dolgozott együtt Hauszmann Alajossal, munkájuk eredménye például a New York-palota. Később Giergl Kálmánnal alapított közös irodát, kettejük nevéhez a József főhercegi palota átépítése mellett számos jellegzetesen pesti, gazdagon díszített homlokzatú bérház fűződik és olyan nagyszerű épületek, mint a Klotild paloták vagy a Zeneakadémia.
Budapest 1944-45 ostroma idején az épületet több belövés is érte, a palotaépület az ostrom idején súlyos, de nem végzetes sérüléseket szenvedett, megmenthető lett volna, viszont az újjáépítés akkor ideológiai okokból elmaradt. Rekonstrukciója helyett 1951-ben munkásszállót alakítottak ki benne, ezután elhanyagolták, végül 1968-ban felrobbantották, a romokat az alapokkal együtt lebontották és eltakarították. A telek és környezete azóta is beépítetlen.
A 2000-es évek fordulóján kiterjedt kutatások folytak a területén, amelyek befejeztével középkori rommezőt hoztak létre és látogathatóvá tették a középkori pincerendszert is.
Az ingatlan mostani rekonstrukciós fejlesztése Korb Flóris és Giergl Kálmán terveihez hűen történik. A Nemzeti Hauszmann Program keretében eredeti állapotában építik újjá a nagy méretű palotát, a hozzá tartozó, neoreneszánsz stílusban épült egykori istállóval és a palotakerttel.
Az épület külseje hűen követi majd a Korb-Giergl páros terveit, belsőépítészeti, épületgépészeti és üzemeltetési szempontból ugyanakkor modern megoldásokat alkalmaznak. A kert összeköttetésben áll majd az alatta elhelyezkedő, középkori zsidó rituális fürdővel, a Mikvével, amely lépcsőn és lifttel egyaránt megközelíthető lesz. A kertből a látogatók a szintén újjáépülő Ybl-lépcsőn lesétálhatnak majd a következő években megújuló Nyugati kertekbe is. Az építkezés részeként a Palota úton megépül a mintegy 300 autónak helyet biztosító Várgarázs III., amely segít a környék parkolási problémáinak enyhítésében, és lehetővé teszi, hogy a budai Vár autóforgalmát a jövőben tovább csökkentsék.
Funkcióit tekintve a magas, ötszintes ingatlan elsősorban irodai célokat szolgál majd, a jelenlegi elképzelések szerint. A nagyközönség számára is nyitott, történelmi tereiben rendezvények kapnak majd helyet. Az épületegyüttes izgalmas eleme lesz a budai Várnegyed kulturális és turisztikai attrakciókínálatának – ígéri a Várkapitányság NZrt. a Nemzeti Hauszmann Program kapcsán.